| Name | Transformer Coil Winding Machine |
|---|---|
| Usage | Winding Transformer Coil |
| Flat Wire | 5x12mm, Maximum |
| Round Wire | Ø0.3 - 5.0mm |
| Machine Color | Customized |
| Product Name | Transformer Coil Winding Machine |
|---|---|
| Usage | Winding Wire Coil |
| Center Height | 1000mm |
| Winding Shaft Size | 40x40x1200mm |
| Tailstock | Split Type |
| Name | Transformer Coil Winding Machine |
|---|---|
| Usage | Winding Wire Coil |
| Center Height | 1000mm |
| Winding Shaft Size | 40x40x1200mm |
| Tailstock | Split Type |
| Name | Transformer Coil Winding Machine |
|---|---|
| Usage | Winding Wire Coil |
| Center Heigth | 1000mm |
| Shaft Size | 40x40x1200mm |
| Tailstock | Separate |
| Product Name | Transformer Coil Winding Machine |
|---|---|
| Function | Winding Wire Coil |
| Center Height | 1000mm |
| Shaft Size | 40x40x1500mm |
| Tailstock | Live Centre |
| Product Name | Transformer Coil Winding Machine |
|---|---|
| Supply Wire | Flat Wire Or Round Wire |
| Control System | PLC |
| Winding Speed | 0 ~ 200rpm |
| Wire Guide | 3 Pcs |
| Warranty | 12 Months |
|---|---|
| Winding Motor | 5.5KW |
| Winding Width | Up To 1000mm |
| Servo Motor Power | 0.75kw |
| Material Compatibility | Copper And Aluminum Wires |
| Winding Width | 500mm Maximum Per Coil |
|---|---|
| Machine Name | Transformer Coil Winding Machine |
| Machine Color | Optional |
| Servo Motor | 0.75KW |
| Widning Motor Power | 7.5kw |
| Mandrel Length | 1500mm |
|---|---|
| Type | Transformer Coil Winding Machine |
| Color | Optional |
| Round Wire Dia | Φ 0.3 ~ 5.0mm |
| Counting Range | 9999.99 |
| Product Name | Transformer Coil Winding Machine |
|---|---|
| Application | Winding Wire Coil |
| Conductor Material | Copper Or Aluminium Wire |
| Wire Type | Flat Or Round Wire |
| Display | Touch Screen |