| Product Name | Coil Winding Machine |
|---|---|
| Usage | Making Wire Coil |
| Motor Power | 4kw |
| Rotating Speed | 0 ~ 200rpm |
| Wire Material | Cu Wire Or Al Wire |
| Name | Automatic Coil Winding Machine |
|---|---|
| Usage | Making Coil |
| Motor Power | 4kw |
| Winding Speed | 0 ~ 200rpm |
| Conductor | Cu Wire Or Al Wire |
| Name | Automatic Coil Winding Machine |
|---|---|
| Application | Making Coil |
| Motor Power | 4kw |
| Rotating Speed | 0- 200rpm |
| Conductor | Cu Or Al Wire |
| Colour | Optional |
|---|---|
| Flat Wire Size | 5x12mm |
| Color | Optional |
| Round Wire Dia | Φ 0.3 ~ 5.0mm |
| Materialcompatibility | Copper And Aluminum Wires |
| Maximum Rectangle Wire Size | 5x12mm |
|---|---|
| Round Wire Diameter | 0.3-5.0mm |
| Materialcompatibility | Copper And Aluminum Wires |
| Warranty Period | 12 Months |
| Mandrel Length | 950mm |
| Round Wire Diameter | 0.3-5.0mm |
|---|---|
| Colour | Optional |
| Materialcompatibility | Copper And Aluminum Wires |
| Tail Stock | Live Centre |
| Flat Wire Size | 5x12mm, Maximum |
| Tail Stock | Triange Support |
|---|---|
| Material Compatibility | Copper And Aluminum Wires |
| Conductor | Flat And Round Wire |
| Control System | PLC |
| Center Heigth | 1000mm |
| Name | Coil Winding Macihne |
|---|---|
| Function | Winding Wire Coil |
| Winding Width | 0 -2500mm |
| Winding Speed | 0-200 Rpm |
| Wire Conductor | Cu Or Al Wire |
| Round Wire Dia | Φ 0.3 ~ 5.0mm |
|---|---|
| Type | Transformer Coil Winding Machine |
| Power Supply | 3-phase 380V, Optional |
| Transverse Width | 1400mm |
| Tail Stock | Triangle Supply |
| Maximum Rectangle Wire Size | 5x12mm |
|---|---|
| Round Conductor | 0.3-5.0mm |
| Center Heigth | 1000mm |
| Type | Transformer Coil Winding Machine |
| Counting Range | 9999.99 |